O odnawialnych źródłach energii, systemie wsparcia i inwestycjach, ciepłownictwie, a także o rynku gazu w Polsce, energetyce przyszłości, wykonawcach w procesie inwestycyjnym oraz czy grozi nam blackout – dyskutowali uczestnicy podczas drugiego dnia XII Kongresu Nowego Przemysłu.
Wybrane wypowiedzi z sesji tematycznych drugiego dnia jednej z najważniejszych w sektorze energetycznym w Polsce konferencji, której organizatorem jest Grupa PTWP, wydawca m.in. Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł i portalu wnp.pl (zachęcamy do publikowania za podaniem źródła: XII Kongres Nowego Przemysłu):
Jarosław Dybowski, prezes Vattenfall Energy Trading
– Podstawowa różnica pomiędzy polskim rynkiem gazu a zagranicznymi jest taka, że mamy jedną dominującą firmę. Da się to zmienić, ale musimy podjąć kluczową decyzję dotycząca zasad importu gazu. Po stronie podażowej powinniśmy otworzyć granice, tak aby inne firmy mogły dostarczać gaz na nasz rynek. Niestety obecnie mamy ograniczenie prawne i potrzeba zmiany przepisów. Wszystkie pozostałe problemy to pochodne tego jednego.
Marian Babiuch, prezes Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych
– Są setki scentralizowanych układów ciepłowniczych w Polsce, a układów kogeneracyjnych jest kilkadziesiąt. Potrzebny jest rozwój kogeneracji gazowej w Polsce. Obecnie rządzi węgiel, ale aż się prosi aby wybudować także siłownie kogeneracyjne gazowe. To czystość, mniejsze problemy z transportem zarówno paliwa jak i pozostałości po nim.
Wiesław Różacki, dyrektor wykonawczy Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe
– Magazyny energii w niewielkiej skali, w przypadku instalacji prosumenckich, mają już dzisiaj wymiar powszechny. Natomiast przyszłością i jednocześnie największym wyzwaniem dla firm technologicznych, są dziś magazyny energii o wielkiej skali. Sądzę, że w ciągu kilku lat zaprezentowana zostanie gotowa, dopracowana technologia, pozwalająca na składowanie energii elektrycznej na dużą skalę.
Jerzy Dudzik, dyrektor Departamentu Usług Operatorskich PSE
– Polski system elektroenergetyczny nie był i nie jest przygotowany do nadzwyczajnych sytuacji. Problem pogłębia brak możliwości importu prądu, a także zjawisko tzw. ujemnych możliwości importowych, wynikających ze zobowiązań międzynarodowych.
prof. Władysław Mielczarski, Instytut Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej
– W Polsce brakuje mocy dyspozycyjnej, zarazem buduje się duże bloki energetyczne, które w przypadku awarii mogą grozić blackoutem systemu. Istotne jest jednak to, że brakuje sygnałów ekonomicznych dla energetyki systemowej, odpowiadającej za bezpieczeństwo energetyczne, za podtrzymywanie przez nią dyspozycyjności.
Michał Woźniczka, członek zarządu, dyrektor produkcji Energoprojekt-Katowice
– W sektorze projektowym „krzywa przegięcia" na rynku może nastąpić już na przełomie 2016 i 2017 r. Nie wykluczam, że mogą pojawić się w większej skali nowe projekty instalacji małej i średniej mocy, wliczając projekty ciepłownictwa, spalarni śmieci komunalnych, ale przede wszystkim remontów starych instalacji energetycznych. Pomimo wszystko, rynek inwestorów potrzebuje impulsów ekonomicznych, a jeżeli one nie będą silne i wystarczające, załamanie na rynku wykonawstwa może przyjść na przełomie dekady.
***
Kongres Nowego Przemysłu należy do najważniejszych wydarzeń sektora energetycznego w Polsce, gromadząc każdego roku około 1000 uczestników – najważniejszych postacie sektora energii reprezentujących polską i europejską gospodarkę, przedstawicieli zarządów czołowych przedsiębiorstw, delegatów rządu, parlamentu i administracji publicznej. Celem Kongresu Nowego Przemysłu jest wspieranie pozytywnych inicjatyw i działań wpływających na zmiany w sektorach: energetycznym, gazowym i paliwowym.
Kongres Nowego Przemysłu to jedna z najbardziej opiniotwórczych konferencji gospodarczych w Polsce. Organizatorem wydarzenia jest Grupa PTWP SA, wydawca m.in. Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł oraz portalu wnp.pl.
Szczegółowe informacje na temat konferencji znajdują się pod adresem: http://www.kongresnp.pl/pl/.
###
Informacje o Grupie PTWP SA:
Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości powstało w Katowicach w 1995r. Specjalizuje się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji obejmujących wydawanie magazynów prasowych i specjalistycznych publikacji, budowę i zarządzanie portalami internetowymi, a także organizację kongresów, konferencji, seminariów i wydarzeń specjalnych oraz szkoleń, na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym – European Economic Congress (EEC) – jedną z najbardziej prestiżowych imprez odbywających się w Europie Centralnej.
Grupa PTWP SA jest wydawcą m.in.: Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł, czasopisma Rynek Spożywczy, miesięcznika Rynek Zdrowia i miesięcznika Farmer. Grupa PTWP SA posiada 70 proc. udziałów w PTWP–ONLINE Sp. z o.o., do której należą branżowe portale m.in.: wnp.pl, propertynews.pl, rynekzdrowia.pl, portalspozywczy.pl, dlahandlu.pl, rynekaptek.pl, portalsamorzadowy.pl, infodent.pl, pulsHR.pl, promocjada.pl, farmer.pl, serwis gieldarolna.pl.
Posiada 100 procent udziałów w spółkach Publikator i Publiaktor.pl, wydających tytuły takie jak: Dobrze Mieszkaj, Świat Łazienek i Kuchni, 100% Wnętrza, Meble Plus, Łazienka oraz dobrzemieszkaj.pl.
W kwietniu 2013 r. Grupa PTWP zadebiutowała na rynku NewConnect.
Zapraszamy na stronę www.ptwp.pl.
Dodatkowe informacje:
Marta Stach, Imago Public Relations
T. 32 608 29 85, M. 609 808 119
Link do strony artykułu: https://uww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/xii-kongres-nowego-przemyslu-wypowiedzi-ekspertow-ii-dzien